پرینتر های بدون استفاده نیز می توانند خطرناک باشند – بررسی مختصر از سایت آبنوس

پرینتر hp

پرینتر های بدون استفاده نیز می توانند خطرناک باشند – بررسی مختصر از سایت آبنوس

این پرینتر ها معمولا در یک گوشه افتاده و فقط گرد و غبار می خورند. اما می توانند بستر را برای حمله ی برنامه های مخرب فراهم کنند. اکثر کمپانی ها زحمت بروز رسانی مدل های قدیمی را به خودشان نمی دهند و یا اینکه هر مدلی را از لحاظ امنیتی مورد بررسی قرار نمی دهند.

نمایندگی پاناسونیک در این مقاله به بررسی نفوذ هکر ها توسط پرینترهای تحت شبکه می پردازد.شما مشتریان محترم میتوانید با شماره ۴۲۳۷۲ تماس گرفته و با کارشناسان فروش و تکنسین های متخصص نمایندگی پاناسونیک در مورد خرید پرینتر و سایر ماشین های اداری مشاوره بگیرید.

پرینتر های بدون استفاده نیز می توانند خطرناک باشند - بررسی مختصر از سایت آبنوس

به گفته ی تحلیل گران امنیتی که در مورد این موضوع با CSO صحبت کرده اند، جالب است بدانید که چون یک پرینتر در ظاهر بی ضرر است، همین باعث ایجاد یک تهدید می شود. برخی مواقع بهترین روش حمله برای یک مهاجم روشی است که هیچ کس فکرش را هم نمی کند. با این حال با استفاده از روش IDC دریافته شد که ۳۵ درصد از کل نفوذهای  امنیتیِ موجود در شرکت ها به یک پرینتر نا امن یا دستگاه چند منظوره باز می گردد و سالانه تا ۱۳۳۸۰۰ دلار هزینه را تحمیل می کند.

چرا این تهدیدها در پرینتر ها را باید جدی گرفت

ابزارهای امنیتی شرکت از شبکه ها و لب تاب ها محافظت می کنند، آن ها اغلب دسترسی به یک پرینتر قدیمی را منع نمی کنند.

کریس ویکری که یکی از هکرهای white hat در MacKeeper  می باشد، معتقد است که: “در ابتدا ممکن است پرینترها یک عامل بدون خطر باشند، اما با این حال باید یادتان باشد که آن ها کامپیوترهای کوچکی هستند”. گرفتن کنترل از یک پرینتر در یک سازمان می تواند باعث ایجاد یک جای پا برای حملات بعدی و ایجاد شرایط نفوذ به داخل شبکه شود.

مهاجمی که از طریق پرینتر به شبکه دسترسی دارد می تواند جدی ترین حملات را در شبکه ترتیب دهی کند.

در بسیاری پرینترهای قدیمی وقتی شخصی رمز عبوری را خودش بر روی دستگاه تنظیم می کند، از هیچ پروتکل امنیتی استفاده نمی شود. این باعث می شود که همه بتوانند به راحتی اسناد را به سرقت ببرند، آن ها را دستکاری کنند و اسرار شرکت را بفروشند.

ویکری می گوید این مشکل تا حد زیادی بر اثر بی توجهی به وجود می آید (نسبت به پرینترهایی که به صورت بلا استفاده در گوشه ای قرار دارند) و نیز برخی مواقع بر اثر عدم توانایی کمپانی ها در محافظت از پرینتر به وجود می آید. او می گوید یکی از بزرگ ترین نوآوری ها در حوزه ی امنیت پرینتر، استفاده ی از رمزهای امنیتی به صورت پیش فرض می باشد (به این معنا که دستگاه ها به صورت پیش فرض رمز عبور دارند).

تهدید های اساسی در رابطه با پرینترها:

  • سرقت اسناد یا جاسوسی:یک فرد به راحتی میتواند به چاپگر دسترسی داشته باشد و سندی که به فرد دیگری تعلق دارد را بردارد.
  • تغییر غیر مجاز تنظیمات: اگر بخش مربوط به تنظمیات و کنترل چاپگر شما امن نباشد، یک فرد می تواند به صورت عمدی یا سهوی در عملیات چاپ تغییر ایجاد کند، اسناد و کپی های ذخیره شده را باز کند یا تنظیمات چاپگر را به تنظیمات کارخانه بازگرداند و در نتیجه تنظیمات شما را پاک کند.
  • کپی های ذخیره شده در حافظه ی داخلی: اگر چاپگر شما حافظه داخلی داشته باشد، موارد چاپی، اسکن ها، کپی ها و فکس ها را می تواند ذخیره کند. اگر شخصی چاپگر را به سرقت ببرد یا اگر قبل از پاکسازیِ درست آن را دور بیندازید، یک فرد ممکن است بتواند اسناد ذخیره شده را بازگرداند.
  • استراق سمع ترافیک چاپگر شبکه: هکرها میتوانند بر روی ترافیک شبکه ی شما استراق سمع داشته باشند و اسنادی را که از کامپیوترتان به چاپگر ارسال می کنید را بگیرند.
  • هک کردن چاپکر از طریق شبکه یا اینترنت: یک فرد که در شبکه حضور داشته باشد، تقریبا به راحتی میتواند چاپگر متصل به شبکه را هک کند، مخصوصا اگر این چاپگر مدل قدیمی باشد و فاقد ویژگی های امنیتی یا رمز عبور باشد.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *